Ing. Hana Málková
Sladkosti do jídelníčku většiny z nás patří. Obliba sladké chuti je vrozená a jen opravdu malá část populace má to štěstí, že jim sladké vůbec nic neříká. Chuti na sladké se dá ale často předejít a každodenní mlsání trochu omezit. Jak na to, si řekneme v tomto článku. Pokud však sladkosti milujeme, nemá smysl si je zcela odpírat, a to ani pokud se třeba zrovna snažíme zhubnout.
Co způsobuje chutě na sladké a jak to řešit?
Chuť na sladké může být dána fyziologicky, a to v případě, že náš jídelníček není vyvážený, vybíráme si nevhodné potraviny, a nebo jíme nepravidelně.
Nepravidelný režim
Pokud celý den téměř nejíme, organismus je vyhladovělý a večer nám to dá řádně najevo. Určitě to znáte, přijdete domů po celém dni, kdy jste se nestíhali pořádně najíst, a sníte vše, co vám přijde pod ruku. Pokud budete jíst pravidelně a nebudete žádné jídlo vynechávat, měly by takovéto chutě na sladké odeznít. Bude vám pak stačit běžná večeře, po které už žádné mlsání nebudete potřebovat.
Nevhodná skladba jídelníčku
Kromě pravidelného režimu je důležitá i správná skladba jídelníčku. Měli byste se vyvarovat zejména potravin s vysokým glykemickým indexem, které rozhoupou hladinu cukru v krvi a brzy po jejich konzumaci bude následovat opět hlad a nejčastěji sáhnete právě po sladkém.
Pozor na potraviny s vysokým glykemickým indexem, které vám rozhoupou hladinu cukru v krvi a budete mít po nich brzy hlad. To "umí" především potraviny s nadbytkem jednoduchých sacharidů, tedy cukrů. Sladké tedy paradoxně podporuje další chutě na sladké.
Častou chybou je také vynechávání sacharidů či velmi nízký energetický příjem. Tělu zkrátka bude energie chybět a bude se o ni hlásit, a to právě v podobě chutí na sladké.
Často je na vině spíše psychika
I když je náš jídelníček perfektně vyvážený, neznamená to, že se nás mlsání netýká. Velmi často má jedení sladkostí příčinu spíše psychického rázu, kdy sladkosti jíme jen ze zvyku, nudy nebo fungují jako řešení stresu.
Nevhodné návyky
Často je na vině mlsání pouhý návyk. Uvaříme si kafe a automaticky saháme po sušence či zákusku, po obědě musí následovat dezert a k filmu patří tabulka čokolády. Jedná se o tzv. klasické podmiňování, kdy jsme se naučili na různé spouštěče (např. zapnutí televize) reagovat jídlem.
Ale tak jako jsme si návyk za nějakou dobu zažili, je možné ho i postupnými krůčky odbourat. Nesnažte se však měnit vše naráz, to většinou vydržíte jen krátkodobě a k nevhodnému návyku se po čase opět vrátíte. Proto postupujte raději pomaleji, sice vás čeká delší cesta, ale tyto malé úspěchy povedou k trvalé změně.
Zvykli jste si dát si vždy ke kávě i nějaký ten zákusek? Při hubnutí je potřeba si uvědomit, jaké nevhodné návyky mám, a postupně pracovat na jejich změně. Cílem může být v tomto případě třeba to, že si ke kávě přestanete dávat celý zákusek, ale vyměníte ho například za kousek víceprocentní čokolády.
Vnitřní podněty
Situací, které řešíme konzumací sladkostí je celá řada. Klasicky se jedná o stresové situace, které mohou být vyvolané různými okolnostmi. Může to být důležitá pracovní schůzka, pracovní pohovor, zkouška nebo i naprosto banální záležitost, která je nám z nějakého důvodu nepříjemná. Sladkosti jsou rychlým prostředkem, jak ve svém těle vyvolat na chvíli blažený pocit a slast. Bohužel, jak je tato cesta rychlá a jednoduchá, tak je i dost krátkozraká. Stresová situace nastane znovu a znovu a jediným únikem, který umíme, je sáhnout po sladkém.
Sladkosti milujeme a zároveň si je často odpíráme. Tím se dostáváme opět do stresu, který zajídáme sladkým, a tak to jde stále dokola.
>> Trápí vás "emoční jedení"? Nahlédněte do e-booku od zakladatelky STOBu Ivy Málkové. <<
Oproti stresovým situacím můžeme postavit naopak příjemné chvilky a pohodové okamžiky, které si ještě umocňujeme dobrým jídlem. Může to být večerní pohoda u televize, setkání s kamarádkou, chvilka čtení oblíbené knížky. I k těmto situacím často konzumujeme nějakou sladkou dobrotu, ale proč vlastně? Není naše tělo už dost spokojené? Zase se ve většině případů jedná o pouhý zvyk, který není nezvratný. Zkuste příště radši s kamarádkou vyrazit do divadla nebo ještě lépe na procházku nebo nějaký sport.
Vnější toxické prostředí
V dnešní době nás obklopuje prostředí, které neustále láká něco konzumovat. Už když ráno vyrazíte do práce a procházíte kolem pekárny, ze které se line vůně čerstvě upečených koláčků, kdo by odolal? V kavárně dostanete ke kávě sušenku, kterou bezmyšlenkovitě sníte, přece ji tam nenecháte. Snažte se těmto podnětům nepodléhat, v první řadě je odhalte, uvědomte si je a pak se postupně učte jim odolávat. Trénujte vědomé jedení a nejezte bezmyšlenkovitě vše, co vám je nabídnuto.
Žijeme ve světě, kde máme neustále na očích různá "lákadla". Stačí projít kolem pekárny či zmrzlinárny. Naštěstí se tato lákadla můžeme naučit zvládat. Podrobný návod najdete například v tomto článku na stob.cz.
Sladkosti není třeba vylučovat
Jste-li milovníky sladkého, občas si ho plánovaně bez výčitek dopřejte a pomalu ho vychutnejte. Je to určitě lepší volba, než si ho zcela zakazovat. Snažte se však sníst jen menší množství a zbytečně se nepřejídat. Vybírejte si kvalitní výrobky, které si opravdu vychutnáte.
Snažte se vždy vyhnout bezmyšlenkovitému snědení něčeho, co vám ve výsledku ani nepřineslo žádný požitek. Zkuste jíst opravdu vědomě, pomalu a soustřeďte se na chuť jídla.
A především si uvědomte, že vám stačí jen malé množství. První sousta jsou vždy ta nejlepší, další už jsou jen setrvačnost, po chvíli často následována pocity viny a těžkostí v žaludku.
Mlsat se dá i zdravě - nahlédněte do e-booku od STOBu
Pokud stále hledáte cestu, jak si užívat sladkých chutí a přitom nepřibírat, nahlédněte do e-booku Mlsej zdravě se STOBem. Najdete v něm desítky zdravých sladkých receptů s pečlivě propočítanými výživovými hodnotami, které se hravě vejdou i do redukčního jídelníčku.
>> Stáhněte si e-book a pečte a mlsejte zdravě. <<
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
Jenže to stačit nebude, protože začne období zmrzlin a ovoce...
čokolády s vyšším obsahem kakaa. O víkendu někdy koláč nebo buchtu